Zajęcia w Centrum Edukacji Ogrodniczej

22 listopada 2017r. to drugi dzień poznawania specyfiki wybranych zawodów dla klasy III A GM. Tym razem gościliśmy w Centrum Edukacji Ogrodniczej przy ul. Batalionów Chłopskich  w Zdrojach. Mimo niesprzyjającej pogody w poznawaniu szkoły wzięli również uczniowie kl. VII A i kl. II A GM wraz z wychowawczyniami.

Na samym początku braliśmy  udział w grze terenowej pt. "W zaczarowanym ogrodzie’’, podczas której musieliśmy odszukać na terenie szkolnego ogrodu 10 gatunków drzew i krzewów, spisać ich łacińską  nazwę oraz symbol umieszczony z tyłu tabliczki znamionowej, aby później rozszyfrować hasło. Tutaj ogromne brawa dla Wiktorii Osińskiej za cierpliwość w wykonywaniu zadania.

Następnie po krótkim wykładzie na temat zawodu – technik  architektury krajobrazu uczniowie mogli zaprojektować swój ogród przydomowy. W warsztatach pt. "Wyspa warzyw" uczniowie  rozpoznawali warzywa najczęściej spotykane w naszych sklepach, jak również mogli poznać polskie nazwy wybranych warzyw np. jak nazywamy bakłażany albo arbuzy… .

Gościliśmy także w gabinecie weterynaryjnym, poznając anatomię serca świni, budowę szkieletu psa.  Mogliśmy także, jak prawdziwi lekarze,  posłuchać bicia serca królika, czy zmierzyć mu temperaturę ciepłoty ciała. Bardziej odważni mogli się przyjrzeć ,jak  uczniowie tamtej szkoły uczą się  zakładać szwy na ranę ( nie uwierzycie, ale robią to na  skórce banana, bądź na udku kurczaka ).

Dzięki wizycie w CEO wiemy już, na czym polega szczepienie i okulizacja (myślałby kto, że to dotyczy szczepienia zwierząt a tak naprawdę  wegetatywnego sposobu rozmnażania roślin). W świetlicy szkolnej braliśmy udział w warsztatach pt."OZE, czyli fizyka i ekologia razem inaczej’’, podczas których z gotowych elementów  konstruowaliśmy samochodziki . Brawo dla Rafała , Weroniki i Wiktorii, którym to się udało… Mogliśmy także spróbować swoich sił w zdalnym  sterowaniu nieco większych samochodów (wcale taki slalom nie  był  łatwy) lub zobaczyć, jak działają elektrownie wiatrowe, skonstruowane przez uczniów tejże szkoły.

Z dużym zaciekawieniem przyglądaliśmy się wybranym maszynom i urządzeniom rolniczym, takim jak: kultywator, pług,  naczepa, przyczepa i innym. A największą frajdę sprawiła nam przejażdżka traktorem (Michał – to prawdziwy mistrz kierownicy).

Gimnazjalisto! Stoisz przed wyborem wymarzonej szkoły, a lubisz przyrodę i otaczająca zieleń, to wybierz jeden z kierunków kształcenia w Centrum Edukacji Ogrodniczej.

Opracowanie: Grażyna Siatkowska- Wojtczak

Centrum Edukacji Ogrodniczej